Flaga narodowa na elewacji budynku lub w prywatnym ogrodzie – czy to dobry pomysł?

0
2591

Flaga na elewacji prywatnego budynku (lub w ogrodzie) jest wieszana w przypadku ważnych świąt państwowych, najważniejszych wydarzeń sportowych oraz tak po prostu bez specjalnej okazji jako znak patriotyzmu. Czy jednak każdemu wolno eksponować barwy narodowe? Jak się przygotować do zamontowania flagi w okolicy prywatnej posiadłości? Sprawdźmy. 

Flaga narodowa a prawo

Flaga narodowa, tak samo jak polskie godło i hymn to symbol narodowy w związku z czym powinien być traktowany ze szczególnym szacunkiem. Co ważne, prawidłowe zachowania wobec flagi są regulowane przez ustawę z dnia 31 stycznia 1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Warto wiedzieć, że osoba cywilna nie może stosować flagi z wizerunkiem godła, gdyż takowe rozwiązanie jest dostępne tylko dla placówek dyplomatycznych, samolotów cywilnych oraz statków morskich. Flagi nie można tez umieszczać na dachu budynku. Co ciekawe, obowiązek wywieszenia flagi mają niektóre instytucje państwowe oraz administracje publiczne. Czy jednak taką możliwość mają osoby cywilne w okolicy prywatnej posiadłości? Okazuje się, że tak. Każdy obywatel może w pełni legalnie i swobodnie eksponować barwy narodowe. Z reguły flaga w okolicy prywatnej posiadłości jest wywieszana z okazji świąt państwowych, świąt lokalnych oraz wyjątkowych wydarzeń sportowych lub wyjątkowych wydarzeń z życia prywatnego.

Zamontowanie flagi

Gdy już wiemy, że swobodnie możemy zawiesić flagę narodową przed domem, należy zastanowić się nad sposobem montażu. Mamy do wyboru uchwyty montowane na elewacji lub uchwyty, które są montowane na poręczach balkonowych. Warto wiedzieć, że na rynku znajdziemy uchwyty flagowe jednoramienne (pozwalające na umieszczenie jednej flagi) oraz uchwyty dwu lub trzy ramienne w których możemy umieścić dwie lub trzy flagi.

Alternatywą dla uchwytów montowanych na elewacji jest maszt z flagą, który można umieścić w ogrodzie. Takie rozwiązanie wygląda niezwykle reprezentatywnie, w związku z czym coraz częściej w Polskich ogrodach widujemy dumnie powiewającą biało-czerwoną flagę zamontowaną na maszcie.